در حال بروز رسانی...
به مسابقه "مفاهیم فرهنگ قرآنی" خوش آمدید

قرآن دوستان عزیز می‌توانند جهت شرکت در مسابقه مفاهیم "فرهنگ قرآنی" به 10 سوال که از کتاب  «حکمت نامه حضرت عبدالعظیم علیه السّلام» طرح شده است پاسخ صحیح دهند و به قید قرعه جوایز متبرک تقدیم می‌گردد.

حضرت عبد العظیم حسنى علیه السلام راوىِ بخشى از حکمت‏هاى خاندان رسالت است، و این مجموعه حکمت‏نامه حضرت عبد العظیم علیه السلام نامیده شد.
و به مناسبت ایّام بزرگداشت ولادت حضرت عبالعظیم(ع) منتخب گردید .
جهت دسترسی به کتاب اینجا را کلیک نمائید.
فرصت پاسخگویی تا پایان ماه ربیع الثانیمی‌باشد.

عزیزانی که در مسابقه برنده خواهند شد تا سه هفته جوایز آنها تقدیم می‌گردد در صورت عدم دریافت می‌توانند با شماره
 (51225566-021) تماس بگیرند.

معرفی مرکز

 
مرکز آموزش قرآن کریم وابسته به آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه السلام از جمله مراکز قرآنی فعال در سطح کشور است که با فعالیتهای متعدد قرآنی و حدیثی جایگاهی متمایز در میان مؤسسات قرآنی کشور یافته است. این مرکز در سال 1369 ه.ش - همزمان با تولیت حضرت آیت الله محمدی ری شهری حفظه الله - فعالیتهای قرآنی خود را با برگزاری محافل انس با قرآن آغاز نمود و با نگرشی کیفی به یکی از مراکز قدرتمند کشور مبدل شد.


مرکز آموزش قرآن کریم به پشتوانه هم جواری با آستان امامزادگان بزرگوار حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع)، حضرت حمزه بن موسی الکاظم(ع) و حضرت طاهر بن زین العابدین(ع) همواره با حضور جمع کثیری از مشتاقان فراگیری قرآن روبرو بوده و بحمدالله در عرصه های مختلف قرآنی به نتایج ملموسی دست یافته است.
بی شک حمایت های بی شائبه تولیت معزز آستان مقدس که خود حافظ و مفسر قرآن کریم هستند و همینطور معاونت محترم فرهنگی و امور زائران – جناب استاد عباس سلیمی – که خود از اساتید برجسته قرآن کریم کشور و از صاحبنظران عرصه فعالیت های قرآنی تلقی می شوند، تاثیری به سزا در اثرگذاری و کارایی فعالیت های مؤسسه قرآن و حدیث ثقلین داشته است.
از طرفی حضور اساتید برجسته ای همچون جناب استاد احمد ابوالقاسمی و همینطور دیگر پرسنل و اساتید متخصص در امور قرآنی در این مؤسسه، موجب رونق هر چه بیشتر و با کیفیت تر فعالیت های تبلیغی، پژوهشی و آموزشی شده است.
در نگاهی گذرا می توان فعالیت های صورت گرفته در این مرکز را در چند دسته زیر بیان کرد؛

1. فعالیت های تبلیغی-ترویجی

محافل انس با قرآن کریم: از بدو کار مؤسسه قرآن و حدیث ثقلین تاکنون محافل انس با قرآن به صورت هفتگی، به طور منظم و با حضور اساتید حفظ و قرائت قرآن و گروههای همخوانی برگزار شده است. همچنین در برهه هایی دعوت از اساتید بزرگ مصری طی بیش از یکصد محفل قرآنی، موجب جلب حضور خیل مشتاقان قرآن کریم در آستان مقدس حضرت عدالعظیم الحسنی(ع) شده است. به جرات می توان گفت کمتر مرکزی در کشور وجود دارد که طی بیش از 20 سال، چنین محافلی را با سطح کیفی مطلوب برگزار کرده باشد. 


محافل انس با قرآن ویژه بانوان: طی سالهای اخیر محافل انس با قرآن کریم ویژه بانوان در تالار شیخ صدوق(ره) واقع در ضلع جنوبی آستان مقدس برگزار می شود. در این محافل که به صورت ماهانه برگزار می شود از بانوان خبره عرصه حفظ ، قرائت و مفاهیم قرآن کریم دعوت به عمل می آید.

طرح ندای ملکوت (اجرای زنده قرآن و اذان): از سال 1381 با توجه به استعداد موجود، طرح ندای ملکوت با دعوت از قاریان بین المللی و ممتاز در حال برگزاری است. در این طرح، قرائت قرآن کریم و اذان به صورت زنده با حضور قاریان برجسته اجرا می شود.

برگزاری دوازده دوره مسابقات حفظ و قرائت قرآن کریم: این مسابقات تاکنون با حضور بیش از ؟؟؟ نفر همراه بوده و حضور متسابقین و داوران سطح بالای کشوری سبب شده همواره مورد توجه علاقه مندان واقع شود.

مسابقات اینترنتی فرهنگ قرآنی: در سایت مرکز آموزش قرآن کریم به نشانی Qoran.abdolazim.com مسابقه ای با عنوان «مسابقه فرهنگ قرآنی» بصورت هفتگی برگزار می شود که به طور میانگین هفته ای بالغ بر 1200 نفر در این مسابقات شرکت می کنند.

برگزاری جزء خوانی قرآن کریم: از سالهای دور طرح جزء خوانی قرآن کریم در ماه مبارک رمضان در آستان مقدس در جریان بوده است. طی سالهای اخیر این طرح با شکل بهتری با دعوت از اساتید بین المللی و ممتاز برگزار شده و با استقبال مردم روزه دار روبرو بوده است. 

رمضان با قرآن: در این طرح که در شبهای ماه مبارک رمضان به اجرا در می آید هر شب قاریان بین المللی و ممتاز به تلاوت کتاب الهی می پردازند. این برنامه ها گاه با دعوت از اساتید بزرگ مصری همراه بوده است.

طرح های متعدد قرآنی :
همچون مسابقات پرسنل آستان مقدس، ختم صلوات به نیت امام حسین(ع) و ....


2.
فعالیت های آموزشی:
در سال 1374 اداره آموزش قرآن به عنوان یکی از بخش های اساسی این مرکز، شروع به فعالیت نمود. بحمدالله طی سالهای گذشته بیش از هزار نفر در کلاسهای مؤسسه قرآن و حدیث ثقلین آموزش دیده اند. این آموزشها در سطوح مختلف حفظ، قرائت و مفاهیم قرآن کریم و در گروههای سنی متفاوت برگزار می شود. 
تاکنون 180نفر در این مرکز به افتخار حفظ کل قرآن کریم نایل شده اند. از نکات قابل توجه اینکه همه ساله درصد بالایی از رتبه های قرآنی استان تهران از اساتید یا قران آموزان این مرکز هستند که از میان آنان می توان به نام نخبگان بین المللی همچون جناب استاد احمد ابوالقاسمی، جناب استاد معتز آقایی و سرکار خانم استاد الهام منگلی اشاره کرد.
برگزاری کمیته های علمی حفظ، قرائت و مفاهیم با حضور اساتید قرآن کریم
مهد قرآن: چندی است در کنار کلاسهای قرآن، فضاهایی برای آموزش به نوگلان قرآنی اختصاص داده شده است. در این طرح فعالیتهای آموزشی مناسب سن خردسالان با جهت گیری قرآنی انجام می گیرد
3. 
فعالیت های پژوهشی:
اقرأ(طرح آموزش علمی قرآن): این جزوه آموزشی که پس از برگزاری جلسات متعدد کمیته های علمی-آموزشی طی سالها تجربه تهیه و تدوین شده است از مبانی آموزشی مؤسسه قرآن و حدیث ثقلین به شمار می رود. 
مجلد حضرت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم 
مجلد امام علی علیه السلام در قرآن 
جزوه بینات: 70 نکته از قرآن 
مجلد حفظ نامه: 25 نکته جهت حفّاظ قرآن 
 آیات و تصاویر: عرضه مجموعه آیات به صورت گرافیکی 
طراحی سوالات موضوعی قرآن کریم

4.  تولیدات قرآنی:
کتاب و سی دی خودآموز قرآن: این کتاب که حاصل برگزاری جلسات متعدد با دعوت از اساتید آموزش قرآن است، می تواند در شمار بهترین کتب آموزشی تلقی شود. 
کتاب و سی دی تجوید الصلوه 
سی دی صفحه به صفحه استاد منشاوی 
سی دی صفحه به صفحه استاد پرهیزکار 
سی دی ترتیل سوره زلزال استاد پرهیزکار و سوره شمس استاد عبدالباسط جهت تمرین قرائت در کلاسها 
گلچین تلاوتهای استادان مختلف ایرانی و مصری 
سی دی منهاج التلاوه جهت جلسات مسجد جامع 
سی دی ترتیل سوره زلزال همراه با ترجمه با صدای سعد الغامدی جهت پخش آزمایشی بین دو نماز 
دی وی دی ذکر 1: کاملترین مجموعه تلاوتهای استاد عبدالباسط 
دی وی دی ذکر 2: کاملترین مجموعه تلاوتهای استاد مصطفی اسماعیل 
دی وی دی ذکر 3: کاملترین مجموعه تلاوتهای استاد منشاوی. 
ذکر4: گلچین تلاوت قاریان ایرانی 
سی دی حی علی الصلوه: 110 اذان 
سی دی تواشیح و ابتهال 
سی دی حسنی 1: بررسی الحان در ترتیل 
سی دی حسنی 2: بررسی الحان در تحقیق 
پله های بهشت 1 به همراه سی دی آن: جدول حفظ جزء 30 قرآن کریم. 
پله های بهشت 2 به همراه سی دی آن: جدول حفظ جزء 1 قرآن کریم. 
پله های بهشت 3 به همراه سی دی آن: جدول حفظ جزء 2 قرآن کریم. 
تهیه 15 سی دی از تلاوتهای قاریان طرح ندای ملکوت

5.  مشارکت در طرح های متنوع قرآنی:
کارگاه آشنایی با مهارتهای زندگی قرآنی جناب استاد سیدمحسن خدام حسینی 
اعزام قاری و حافظ به سایر مؤسّسات 
برگزاری برنامه های مشترک با صدا و سیما 
مشارکت در طرح هزاران ختم قرآن کریم جهت تعجیل در فرج امام زمان(عج) 
همکاری و ارائه تجربیات به مؤسسات قرآنی داخل و خارج از کشور


مهد شکوفه های قرآنی

 حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم:
هرکس پیش از آن که بالغ گردد، قرآن خوان شود، هر آینه، در کودکی به او حکمت داده شده است.(شناخت نامه قرآن/ج3/ص161

کلاسهای آموزشی این مرکز همواره گروههای مختلف سنی را تحت پوشش خود داشته است. از سال 1380 این مرکز با توجه به درخواست های موجود و توانمندی های خویش کلاسهای تخصصی مهد قرآن ویژه قرآن آموزان خردسال را برگزار نمود
کلاسها هفته ای دو روز برگزار می شود، علاوه بر حفظ سوره های جزء 30 قرآن کریم، برنامه های متنوع دیگری همچون آشنایی با زندگی اهل بیت(ع)، آموزش نماز، کاردستی، بازی و ورزش نیز در کلاس گنجانده شده است


ضوابط کلی امتحانات مرکز به شکلی آسان تر، برای کلاسهای مهد نیز جاری است
طرح درسهای این کلاسها کمتر از دیگر گروههای سنی تعریف می شود و وسایل کمک آموزشی نیز ویژه ایشان طراحی شده است


فضای آموزشی 
در حال حاضر یکی از فضاهای مهم آموزشی به امر آموزش نوگلان قرآنی اختصاص یافته است(فضای آموزشی با طراحی ویژه خردسالان)


برنامه های تشویقی
مرکز آموزش قرآن کریم بیشتر برنامه های متنوع تشویقی را که برای تمام قرآن آموزان در نظر گرفته است، برای قرآن آموزان کلاسهای مهد(جشن نماز) برگزار می­گردد. برنامه های تشویقی همچون کمدجوایز، تشویق حفاظ، مسابقات قرآنی، فرهنگی، ورزشی، هنری، محافل انس با قرآن کریم، جوایز پایان دوره، جشن اجزای حفظ شده خردسالان، عکس های یادگاری، برگزاری مراسم متعدد طی سال با محوریت مناسبت های مذهبی و .... (توضیح کامل این موارد در بخش برنامه های آموزشی-تشویقی مرکز آموزش قرآن کریم آمده است)


وسایل کمک آموزشی
بعضی از وسایل کمک آموزشی طراحی شده دراین مرکز، برای قرآن آموزان خردسال بازبینی و تسهیل شده است. برای نمونه مجلد پله های بهشت جزء 30 که شامل 60 پله از قسمت های جزء 30 از آیات آسان به سخت به ترتیب قرار داده شده است، برای کلاسهای مهد به 100 پله افزایش یافته است.


شرایط ثبت نام
علاقه مندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام با شماره 51225543 تماس حاصل نمایند.

آموزش حضوری

 اداره آموزش مرکز آموزش قرآن کریم از سال 1374 شروع به کار کرد و به تدریج فعالیت های گسترده آموزشی قرآن در رشته های حفظ، قرائت و مفاهیم مورد توجه پرسنل متخصص این مرکز قرار گرفت.
این اداره که متشکل از دو واحد برادران و خواهران است با دعوت از اساتید زبده و اهتمام خاص به سطح کیفی آموزش ها در راستای اهداف مرکز فعالیت می نمایددر حال حاضر جناب آقای معتز آقایی مسئولیت اداره آموزش مرکز آموزش قرآن کریم را بر عهده دارند و جناب آقای شکری و خانم ها یثربی و میرزایی ایشان را در امر خطیر آموزش یاری می رسانند.

دوره های آموزشی
در حال حاضر کلاسهای آموزشی مرکز آموزش قرآن کریم طی دوره های 18 تا 20 جلسه ای در سه دوره طی سال(دوره تابستان، دوره پاییز، دوره زمستان و بهار) برگزار می شود. زمانبندی هر دوره بنا بر شرایط موجود آن زمان تعیین شده و به عموم علاقه مندان اطلاع رسانی می شود.

روند آموزشی کلاسها
پس از اطلاع رسانی و ثبت نام، افراد متقاضی با توجه به علاقه خود در یکی از رشته های حفظ، قرائت و مفاهیم قرآن کریم ثبت نام می شوند. در وهله اول آزمون ورودی تعیین کننده سطح قرآنی هر یک از قرآن آموزان در رشته های مختلف است.
رشته قرائت
هم اکنون در رشته قرائت قرآن آموزان در سطوح زیر آموزش داده می شوند؛
1.      قرائت 1 ( روخوانی)
2.     قرائت 2 (روانخوانی)
3.     قرائت 3 (فصیح خوانی1)
4.     قرائت 4 (فصیح خوانی 2)
5.     قرائت 5 (صفات و مدود)
6.     قرائت 6 (احکام)
7.     قرائت 7 (وقف و ابتدا و موارد فرش الحروف)
8. کلاسهای صوت و لحن تخصصی:از گروه ابتدایی و راهنمایی با تست ورودی وارد کلاس شده و در مدت 30 ماه موفق به سبک تلاوت تطبیقی خواهند شد.
 
رشته حفظ
در رشته حفظ قرآن آموزان با توجه به میزان محفوظات خود طبقه بندی می شوند و به طور کلی می توان آنها را در سطوح زیر دسته بندی کرد؛
1.     حفظ جزء 30 برای گروه های سنی خردسالان و مقطع تحصیلی اول تا ششم ابتدایی
2.     حفظ جزء اول در مقطع تحصیلی راهنمایی به بالا
3.     حفظ اجزاء متفرقه در گروه های سنی و مقاطع تحصیلی مختلف
4. حفظ ویژه بنابر تشخیص مرکز و تست ورودی موفق به حفظ بیشتر از طرح درس معمولی می­باشد.
 
تذکر: تعیین کلاس قرآن آموزان با در نظر گرفتن سطح تحصیلات و سن ایشان و همینطور لحاظ کردن محفوظات انجام می شود.
 
رشته مفاهیم
در رشته مفاهیم که در حال حاضر آموزشها براساس کتابهای مفاهیم قرآن مؤسسه مهد قرآن در جریان است، قرآن آموزان طی دوره های مختلف 9 جلد کتاب مفاهیم قرآن را فرا میگیرند.
  
امتحانات پایان دوره
در پایان دوره امتحانات منسجمی برگزار شده و تمام قرآن آموزان پس از گذراندن یک دوره مورد ارزیابی آموزشی قرار می گیرند. افرادی که حد نصاب قبولی تعیین شده را کسب نمایند می توانند در سطوح بالاتر ثبت نام نمایند. حدنصاب قبولی حدودا 80% نمره کل است.
·         مرکز آموزش قرآن کریم از ثبت نام قرآن آموزانی که طی دو دوره متوالی موفق به کسب حدنصاب قبولی نمی شوند معذور است.
·         طرح درس هر دوره با تشخیص کارشناسان آموزشی مرکز تعیین می شود.

 

جلسات قرآن خواهران و برادران
سالهای متمادی است جلسات قرآن کریم در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(ع) برگزار می شود و بحمدالله با حضور خیل مشتاقان این هنر متعالی همراه بوده است. در حال حاضر جلسات حفظ و قرائت قرآن کریم ویژه خواهران و برادران طی هفته و به صورت منظم برگزار می شود.
برگزاری این جلسات که با حضور اساتید خبره رنگ ویژه ای به خود گرفته است می تواند نقطه عطفی در عرصه آموزش هنر قرائت در مرکز آموزش قرآن کریم تلقی شود.
جلسات برادران
برنامه جلسات برادران که در مسجد جامع آستان مقدس برگزار می شود؛
ردیف
روز هفته
عنوان جلسه
استاد
1
شنبه
قرائت
استاد لاجوردی
2
یکشنبه
حفظ
استاد میرزایی
3
دوشنبه
قرائت
استاد برخورداری
4
سه شنبه
قرائت
استاد شکری
5
چهارشنبه
قرائت
استاد درچه ای
6
پنج شنبه
قرائت
استاد لاچینانی
 
توجه:
زمان برگزاری جلسات در 6 ماهه ابتدای سال، پیش از نماز مغرب و عشاء و در 6 ماهه دوم سال، پس از نماز مغرب و عشاء خواهد بود.

* جلسۀ استاد صدّیق بعداز نماز مغرب و عشاء در مسجد جامع حرم واقع در صحن عتیق برگزار می گردد. (جلسه استاد صدّیق در شش ماه اول سال تعطیل است).

جلسات خواهران
برنامه جلسات خواهران که در تالار شیخ کلینی(ره) و تالار عترت واقع در ضلع جنوبی آستان مقدس برگزار می شود؛
 
دیف
روز هفته
عنوان جلسه
استاد
ساعت
1
2
3
4
5
یکشنبه
دوشنبه
دوشنبه
چهارشنبه
چهارشنبه
ترتیل
حفظ 
قرائت 
قرائت
مفاهیم 
استاد حاجعلی
استاد پورامینی
استاد یثربی
استاد چنگی
استاد حکیم
15 تالار کلینی
14 تالار عترت
14 تالار کلینی
14 تالار کلینی
15تالار عترت 

 
در این جلسات که به شکل سنتی جلسات قرآن، اداره می شود، شرکت کنندگان در سطوح مختلف آموزشی می توانند از مطالب بیان شده استفاده کنند.
   
جلسات تخصصی قرائت قرآن کریم در شهرری
ردیف
روز
استاد
مکان
آدرس
1
شنبه
آقای برخورداری
مسجد جامع
حرم حضرت عبدالعظیم(ع)
2
آقای صبّاغی
مسجد حجتیه
خ فدائیان اسلام – نرسیده به میدان شهرری – خ شهید شیخ اکبری
3
آقای محمدبیگی
مسجد امیرالمؤمنین(ع)
میدان شهرری-خ 24متری
4
یکشنبه
آقای رحیمی
مسجد علی بن ابیطالب(ع)
میدان شهید غیبی – خیابان خرمدره – مدرس 1
5
آقای حجه الله میرزایی
مسجد جامع
حرم حضرت عبدالعظیم(ع) (جلسه حفظ)
6
آقای برخورداری
 
 مسجد امام حسن مجتبی (ع - فلکۀ سوم دولت آباد
7
دوشنبه
آقای شیرزاد
مسجد امام مهدی(عج)
نرسیده به چهارراه خط آهن – کوچه گودرزی
8
آقای لاجوردی
مسجد جامع
حرم حضرت عبدالعظیم(ع)
9
آقای کرباسی
مسجد ولیعصر(عج)
خ فدائیان اسلام- بعد از درمانگاه شبانه روزی بیمه تأمین اجتماعی- روبروی پمپ بنزین- کوچه شهید کوهپایگانی
10
آقای رمضان خلیلی
مسجد حضرت زینب(س)
روبروی مترو شهرری- خیابان داسار
11
سه شنبه
آقای طوسی
مسجد جامع
حرم حضرت عبدالعظیم(ع)
12
چهارشنبه
آقای موسوی­درچه­ای
مسجد جامع
حرم حضرت عبدالعظیم(ع)
13
آقای کرباسی
بقعه شیخ صدوق(ره)
ری-3راه ورامین-خ ابن بابویه
14
آقای برخورداری
 
 
15
پنجشنبه
آقای رمضان خلیلی
مسجد حضرت 
ابوالفضل(ع)
جوانمرد قصاب-خ کمیل-حسینیه مهربانی­ها
16
جمعه
آقای موسوی­درچه­ای
مسجد جامع المهدی
فلکه اول دولت آباد(صبح جمعه)
 
صدور گواهی
قرآن آموزانی که در دوره های آموزشی مرکز آموزش قرآن کریم شرکت می کنند در هر زمان می توانند با درخواست از اداره آموزش گواهی اشتغال به آموزش قرآن دریافت نمایند. لازم به توضیح است؛ معمولا طی دوره آموزشی تابستان و البته بسته به شرایط و امکانات، کارنامه آموزشی نیز در پایان دوره صادر شده و تقدیم قرآن آموزان می شود.


برنامه های آموزشی تشویقی

1.     کمد جوایز: قرآن آموزان کودک و نوجوان با دریافت کارتهای امتیاز از استاد خود از هدایای متنوع و جذاب کمدهای جوایز برخوردار می شوند.

2.     تشویق حفاظ: به قرآن آموزانی که یک جزء جدید به محفوظات خود می افزایند پس از کسب حدنصاب 90% در آزمون آن جزء، هدیه ای متبرک از طرف آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(ع) تقدیم می شود.
 در این طرح قرآن آموز باید اجزای قبلی را نیز با تسلط پاسخگو باشد.

3.     تشویق قراء: به قرآن آموزانی که قطعاتی جدید به تلاوتهای تقلیدی که قبلا آموخته اند، می افزایند پس کسب حدنصاب تعریف شده هدیه ای متبرک از طرف آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(ع) تقدیم می شود.  در این طرح قرآن آموز باید تلاوتهایی که قبلا فراگرفته را نیز با تسلط اجرا نماید.

4.     مسابقات قرآنی، فرهنگی، ورزشی، هنری: با هدف ایجاد شور و شوق بیشتر در میان قرآن آموزان و گسترش ارتباطات ایشان با یکدیگر و با مرکز؛ مسابقات مختلف قرآنی، فرهنگی، ورزشی، هنری و ... با توجه به مناسبتهای مذهبی در طی سال برگزار می شود. بحمدالله این مسابقات همواره با حضور گرم و پرشور قرآن آموزان همراه بوده است.
5.     محافل انس با قرآن کریمقرآن آموزانی که از لحاظ آموزشی در سطوح بالا رتبه بندی می شوند در مراسم مختلف از جمله محافل انس با قرآن کریم دعوت شده و برای حضار اجرای برنامه (حفظ یا قرائت) می نمایند. با توجه به درجه کیفی محافل انس با قرآن آستان مقدس، این نوع از تشویق نقش بسزایی در رشد توانایی قرآن آموزان ایفا می کند.

 
6.     جوایز پایان دوره: در انتهای دوره های آموزشی از نفرات برگزیده کلاسها و جلسات قرآن تقدیر می شود. انتخاب نفرات برگزیده با توجه به گروههای سنی، سطح آموزشی، تعداد شرکت کنندگان آن سطح، حدنصاب های کسب شده و ... صورت می گیرد. در مواردی در این مراسم از بیش از 200 نفر تقدیر شده است.

 
7.     جشن اجزای حفظ شده خردسالان: در کلاسهای آموزش حفظ خردسالان پس از اینکه این نوگلان موفق به حفظ یک جزء از قرآن کریم می شوند، جشنی در کلاس برگزار شده و قرآن آموزان در فضایی پرشور و قرآنی، حفظ کردن یک جزء قرآن را به یکدیگر تبریک می گویند.پ

 
8.     عکس های یادگاری: یکی از فعالیتهای خاطره انگیز مرکز آموزش قرآن کریم عکس های یادگاری است. این عکاسی ها که بیشتر در دوره های تابستان از قرآن آموزان و اساتید انجام می شود می تواند تا سالهای متمادی خاطره حضور در کلاسهای قرآن را برای قرآن آموزان به یادگار بگذارد

9.     مراسم تجلیل از حفاظ کل: چند سالی است طی مراسمی از حفاظ کل جدید مرکز در آن سال، تقدیر می شود. این مراسم پرشکوه که با برنامه هایی همچون تهیه کلیپ معرفی حفاظ و تقدیم هدایای متبرک همراه است از نقاط پررنگ در تشویق حافظان قرآن کریم در این مؤسسه به شمار می رود.

 
 10.برگزاری مراسم متعدد طی سال با محوریت مناسبت های مذهبی: با توجه به فضای ملکوتی و بسیار مستعد آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(ع)، امامزاده طاهر(ع) و امامزاده حمزه(ع)، مرکز آموزش قرآن کریم در طی سال با در نظر گرفتن مناسبتهای مذهبی، مراسم مختلفی برگزار می کند. این مراسم که با حضور گرم قرآن آموزان همراه است در ایام شادی و عزای اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام و با برنامه های مختلف برگزار می شود


کمیته علمی
یکی از عوامل اصلی برای ادامه فعالیت با کیفیت مؤسسات آموزشی، وجود پشتوانه علمی مستحکم و بازدهی بالاست. مرکز آموزش قرآن کریم سالهاست برای ارتقاء بیش از پیش فعالیتهای آموزشی خود اقدام به برگزاری جلساتی در قالب کمیته های علمی حفظ، قرائت و مفاهیم می نماید.
در این جلسات مطالب گسترده ای در حوزه های مختلف آموزشی با دعوت از نخبگان عرصه آموزش قرآن کریم طرح می شود و سعی این مرکز بر آن است تا با استفاده از شیوه های نوین و پرداختن به نقاط ضعف، قوت و همچنین فرصتها و تهدیدات پیش روی خود، بر کیفیت انجام امور بیافزاید.
لازم به ذکر است تاکنون بیش از 250 مورد جلسات کمیته علمی برگزار شده است.
اسامی برخی از اساتید کمیته های علمی مختلف مرکز آموزش قرآن کریم به شرح ذیل است:
کمیته علمی رشته قرائت
آقایان: ابوالقاسمی، سعید و مجید زکی لو، بهروز یاریگل، میرزایی، آقایی، برخورداری، لاجوردی، مجید اکبری، موسوی درچه ای، متولی، نقی، شکری، کرباسی.
خانم ها: جمالی و امیرآبادی، اسماعیلی، یثربی، حکیم، حاجعلی، علایی.
کمیته علمی رشته حفظ
آقایان: آقایی، میرزایی، رجبی، میریحیی، فاطمی زاده.
خانم ها: صریحی نژاد، علایی، یثربی، گلفام، فائزه و فهیمه جباری، رحمانی، ذاکری، عمیدی.
کمیته علمی کودکستان قرآنی
آقایان: آقایی و میرزایی.
خانم ها: یثربی، منگلی، ذاکری، فائزه و فهیمه جباری، سادات احمدی و گلفام.
کمیته علمی رشته مفاهیم
آقایان: غلامرضا زاده، حسین علائی، فاضلی،ابوالقاسمی، میرزایی و آقایی.
خانم ها: یثربی، فاطمه علائی.
 اساتید مرکز
سیاست مرکز آموزش قرآن کریم بر آن است که با دعوت از اساتید خبره همواره سطوح با کیفیت آموزشی را ارائه دهد.
اسامی برخی از اساتیدی که با این مرکز همکاری داشته اند به شرح زیر است:
اساتید رشته قرائت
آقایان: احمد ابوالقاسمی، شادالوئی، فولادیان پور، لاجوردی، موسوی درچه ای، برخورداری، متولّی، کرباسی، اتراکی، رمضان خلیلی، شیرزاد، محمدبیگی، رحیمی، ندائی، شکری، نقی، لاچینانی، بیات، منتظری، عبداللهی، مصطفی خلیلی، سیدعبدالله میرحجازی، محمد لاجوردی، مهدی خلیلی، مرتضی خلیلی، بختیاری، درمان لو، رحمتی، عشرتی، اکبر سخاوتی، علی نجات ثابت، زعیم، پناهی، عشقی، کاشانی، گودرزی، عظیما، هاشمی، سیدجعفر میرحجازی، زین العابدین فرد، امیر محمودی، محمد رشیدی، اسکندری، کشاورزیان، موحدیمحمّد حسن دهدست ، محمّد علی دهدست ، رشیدی ، محمودی ، محسنیان و ...
خانم ها: جمالی، حاجعلی، منتظری، صحّاف، اسماعیلی، چنگی، یثربی، بازگیر، قلی زاده، شاملو، طاهره مدل، لرنی، حضوری، حکیم، منصوری، فرشته اسدی، اعظم اسدی، حسنی، ایمان مدل، حمیده مدل، سیدصالحی، گودرزی، مؤمنه عربی، زاهدی، بشیری، عبّاسی، اریسیان ،محمّدی ،عزیزی ،شعبان خمسه ، یعقوبی فر، اسدی،آقایی ، پورسفیر،سجّادی،خادم حسین ،کوهستانی ، و ...
اساتید رشته مفاهیم
آقایان: صدّیقی، وحیدی، نیک زاده، هاشمی و دغانلو و ...
خانم ها: فتح اللهی، دزفولی، طیبه میرزایی و ...
اساتید رشته حفظ
آقایان: آقایی، میرزایی، میریحیی، رضا باقری، باقرزاده، دلاوری، گلاب بخش، فرضی، فاطمی زاده، بهجت، موسوی، حسینی، فتحی، میرصابری، آقابابا، حاتم رجبی، علی رجبی، خاتمی، خلیلی، مجلسی، داودی، کاوه، روحی، مجید باقری، سیدمحمد عزیزنژاد، سیدمحمد محمودی، علی مستشاری راد، امیر مشفق ، محمّد مشفق و ...
 خانم­ها: صریحی نژاد، منگلی، فاطمه علائی،مهری رحمانی، پورامینی، الوان کاریان، فهیمه جباری، فائزه جباری، گلفام، سعیده شجاعی، محبوبه شجاعی، مرضیه شجاعی، فائزه میرزایی، نیک سیرت، ذاکری، احمدی، اعظم تقی زاده، عمیدی، ساریخانی، سمیه علائی، هادوی، زهرا محمدی، حکیمه محمدی، حقیقی، سیانکی، محمودی اقدم، زهرا تقی زاده، ابوطالبی، عطارنژاد، سالار، شیرازی، جعفری، میرزا خانی، محمودی، شامحمدی، عبادی،اصغری،پروانه ایمانی،زهرا ایمانی،افخم،زهرا احمدی،شهلا احمدی،فاطمه احمدی،هانیه احمدی،عفت سرلک،پشته بان،حمندی،دبّاس،زارع،اصغرزاده،رعایایی،آزادی، ریحانه رحمانی ،رحیمی،ملکی،محدثه سادات سید صالحی،محبوبه سادات سید صالحی،سیفی،غفوری،محبوبه میرزائی،اعظم میرزائی،نداف،نوابی،هادوی،اظم تقی زاده و ...

 از نکات مهم در این خصوص می توان به ارزیابی عملکرد اساتید در این مرکز اشاره نمود. به این صورت که در پایان هر دوره عملکرد هر استاد در سطح و رشته کلاس خود مورد ارزیابی قرار می گیرد و موارد متعددی از قبیل میانگین نمرات کلاس، تعداد رتبه های کلاس، نظم استاد و ... مورد بررسی واقع می شود.
 
آموزش پرسنل
چندی است آموزش قرآن کریم به خادمان واحدهای مختلف آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(ع) بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته و بحمدالله با استقبال گرم این عزیزان همراه شده است.
در این کلاسها مرکز آموزش قرآن کریم با همکاری واحدهای مربوط اقدام به تعیین سطح، برگزاری کلاس و آزمون پایان دوره نموده است. امید است با ادامه این روند، میانگین سطح علمی قرآنی خادمان آستان مقدس افزون تر گردد. ان شاء الله